Nasz zespół
Badacze Rzeczypospolitej Snów„Rzeczpospolita Snów” to interdyscyplinarna i wielopoziomowa refleksja na temat śnienia społecznego w czasach zmian i niepewności zapoczątkowanych epidemią koronawirusa, która będzie kontynuowana przez co najmniej rok lub dwa począwszy od jej początku w marcu 2020. Przyglądamy się temu procesowi z perspektyw: psychoanalizy jungowskiej, antropologii kulturowej i psychologii. Poniżej znajdziesz informacje o osobach opiekujących się projektem wraz z odnośnikami do naszych stron www. Jeżeli masz pomysł na swój wkład w nasz projekt, napisz do nas.
Bartosz Samitowski
Autor pomysłu badania naukowego Rzeczypospolitej Snów, analityk i superwizor jungowski, certyfikowany psychoterapeuta, antropolog kultury
Prowadzę projekt „Rzeczpospolita Snów”, a w jego ramach badania nad kolektywnym śnieniem społeczeństwa polskiego w okresie zapoczątkowanym przez epidemię koronawirusa. Piszę doktorat w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UW. Prowadzę zajęcia pt. „Antropologia i psychoterapia” w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, którego jestem absolwentem. Jestem psychoanalitykiem i superwizorem jungowskim oraz certyfikowanym psychoterapeutą. Ukończyłem wieloletni trening indywidualny w International Association for Analytical Psychology. Analiza snów od wielu lat jest ważnym elementem mojej codziennej pracy w gabinecie.
Od wielu lat piszę teksty o psychologii jungowskiej. Pełnię funkcję prezesa Stowarzyszenia Analityków Jungowskich oraz II wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Psychologii Analitycznej, a także uczę psychoterapii w szkoleniach organizowanych przez te Towarzystwa.
Poza gabinetem zajmuję się twórczością muzyczną i piszę teksty piosenek dla polskich artystów.
dr hab. Agnieszka Kościańska
Opiekun naukowa projektu, antropolożka kultury, adiunkt UW
Pracuję w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzę badania nad płcią i seksualnością, edukacją seksualną, historią seksualności, mechanizmami dyskryminacji, rasizmem, religijnością, przemocą seksualną, a także lokalnymi i alternatywnymi formami sprawczości i emancypacji. Jestem zwolenniczką antropologii zaangażowanej, podejmującej ważne kwestie społeczne, obecnej w przestrzeni publicznej.
W przeszłości byłam stypendystką m.in. rządu duńskiego (Uniwersytet Kopenhaski, 2005), Fundacji Kościuszkowskiej (New School for Social Research, 2006), Imre Kertész Kolleg Jena (2016, 2017/2018), Royal Society of Edinburgh (2017, Edinburgh College of Art), Marie Curie Fellowship (Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Harvarda). Od stycznia 2017 roku jestem zastępczynią redaktora naczelnego „Ludu” , najstarszego polskiego pisma etnologicznego (wydawanego od 1895 roku).
dr Krystyna Węgłowska-Rzepa
Konsultant w dziedzinie psychologii, analityk i superwizor jungowski, certyfikowana psychoterapeutka
Z wykształcenia jestem psychologiem i certyfikowanym analitykiem jungowskim. Studiowałam w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie uzyskałam dyplom magistra a następnie doktora nauk humanistycznych w zakresie psychologii. W latach 1999–2005 pełniłam funkcję wicedyrektora Instytutu Psychologii we Wrocławiu, a w latach 2010-2013 prezesa Polskiego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Organizowałam międzynarodowe seminaria i konferencje jungowskie w Instytucie Psychologii UWr.
Psychoterapią zajmuję się od 1994 roku. Wiedzę i umiejętności w tej dziedzinie zdobywałam ucząc się i praktykując w różnych podejściach terapeutycznych, a od 1999 roku specjalizuję się w analizie i psychoterapii Jungowskiej. Ukończyłam całościowe szkolenie w ramach International Association for Analytical Psychology i Polskiego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. W ramach zajęć kursowych PTPA prowadzę wykłady i warsztaty oraz analizy i superwizje treningowe. Istotnym aspektem pracy terapeutycznej jest analiza snów, stanowiąca uzupełnienie treści z którymi zazwyczaj klienci dzielą się na terapii. Pracuję z osobami dorosłymi, rodzinami i z młodzieżą.